Święto Konstytucji 3 Maja

3 maja to wyjątkowy dzień dla Polaków. Przede wszystkim to uczczenie bardzo ważnego i zarazem radosnego święta. W naszej historii bardzo dużo dat przypomina nam o tragicznych wydarzeniach kraju. Tym razem skupiamy się na uchwaleniu wyjątkowego dokumentu, jakim jest konstytucja. Właśnie 3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia konstytucji, czyli zbioru praw obywateli. Dzięki temu mamy możliwość żyć w państwie, w którym kierujemy się literą prawa.

Uczniowie, chcąc podkreślić jak ważne jest to święto, przygotowali przedstawienie na dany temat. Przeprowadzili „sondę uliczną”, która pokazała jak mało wiemy na temat 1 i 3 maja. Na szczęście uczennice klasy VII zabrały nas wehikułem czasu do przeszłości i opowiedziały o najważniejszych wydarzeniach związanych z konstytucją oraz Świętem Pracy. Dodatkowo Paulina i Nikola z klasy VIII a zaprezentowały utwór Ignacego Krasickiego pt. „Ptaszki w klatce”. Przygotowały rekwizyty, zaś żeby uwiarygodnić się w przekazie najważniejszych prawd, przebrały się za ptaki i rozmawiały ze sobą zza krat klatek. Odnosiły się w ten sposób do trudnej historii naszej ojczyzny, która nie zawsze była wolna. Na zakończenie uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Należy nadmienić, że uroczysty nastrój zawdzięczamy szkolnemu chórowi. Zaczął on od zaśpiewania hymnu polskiego. Odśpiewane cztery zwrotki przez całą szkołę przy akompaniamencie Pana Ziemowita, robiły wspaniałe wrażenie. Nie mogło zabraknąć pieśni związanej z 3 maja i dlatego mogliśmy usłyszeć utwór pt. „Witaj majowa jutrzenko…”. To nie koniec zaprezentowania talentów chórzystów i chórzystek. „Płynie Wisła płynie…” oraz „Polska flaga” również wybrzmiały na sali gimnastycznej. W naszej szkole mamy bardzo uzdolnioną młodzież, która chętnie angażuje się w przedstawienia i występy muzyczne.

Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Guse i podsumowała apel związany z Konstytucją 3 Maja oraz Świętem Pracy.