Józef Wybicki – od 30 lat Patronem Naszej Szkoły

Dnia 12 grudnia 2019 r. obchodziliśmy szczególne święto – 30. rocznicę nadania naszej szkole imienia Generała Józefa Wybickiego. Uroczysty apel z tej okazji przygotowali uczniowie klasy VIII wraz z polonistką D. Bełwon-Trzcińską.

Na sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie – od maluchów po najstarszych – wraz z wychowawcami, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz Panie Dyrektor. Apel rozpoczęliśmy hymnem, do którego słowa napisał nasz Patron. Następnie obejrzeliśmy film „Z kart historii”, który przybliżył nam początki szkolnictwa w Grabowie Kościerskim oraz najważniejsze wydarzenia: rozbudowę szkoły, budowę sali gimnastycznej, nadanie szkole imienia, otwarcie Orlika.

Następnie uczniowie przedstawili program artystyczny „O czym myślał Wybicki”, który przybliżył nam sylwetkę i twórczość tego Wielkiego Polaka. W rolę samego Wybickiego wcielił się Kacper Rychert. Występ zakończyła wzruszająca pieśń „Jest taki kraj” w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą pana Ziemowita Piotrzkowskiego.

Publiczność gromkimi brawami nagrodziła aktorów. Pani Dyrektor Barbara Guse podziękowała tym, którzy przygotowali apel oraz wszystkim uczniom za nienaganne zachowanie.

Apel odbył się pod hasłami „Niech w murach tej Szkoły uczą się i pracują ludzie, którzy rozsławią imię Wielkiego Patrona i zapiszą się w historii sentencją „non omnis moriar” oraz „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło” C. K. Norwida.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Muzeum Narodowego w Będominie z współpracę i życzliwość