Wyjazd do Zielonej Szkoły w Schodnie – klasa 6 a

W dniach 20-22 stycznia br. uczniowie klasy 6 a odwiedzili Zieloną Szkolę w Schodnie. W czasie pobytu zorganizowano dla nich ciekawe zajęcia ekologiczno-przyrodnicze. Od razu po przyjeździe wszyscy wyszli do lasu po gałązki sosny potrzebne do przeprowadzenia zajęć. Na bazie naturalnych składników uczniowie wykonali kosmetyki do kąpieli oraz płyn do płukania tkanin. Kolejne zajęcia dotyczyły powstania ukształtowania terenu. Zaglądali w przeszłość geologiczną okolic Schodna. Prowadzący zajęcia, pan Piotr Kowalewski wykonał wykop w przydrożnej skarpie, który pokazał formowanie się wzgórz, zwanych kemami. W trakcie prezentacji uczniowie uruchomili wyobraźnię, aby zrozumieć powstawanie form rzeźby polodowcowej w okolicach Schodna i na Kaszubach oraz zapoznali się z tym skąd biorą  się w ziemi kamienie. Po przyjściu do szkoły, przy pomocy prezentacji multimedialnej, pan Piotr pokazał i omówił jak powstaje lodowiec.  Wyjaśnił tworzeniu się wód podlodowcowych, rzek podlodowcowych, które utworzyły morenę czołową. Omówił również to, jak wyglądały Kaszuby podczas epoki lodowcowej i co uformował lodowiec na Kaszubach: wzgórza morenowe, jeziora rynnowe i wytopiskowe, rzeki itd.

W kolejnym dniu uczniowie poznali florę i faunę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

• Torfowisko wysokie – flora i fauna (rozwój płazów, rośliny owadożerne)
  • Most w Loryńcu na rzece Wdzie – uczniowie zapoznali się z klasami czystości wody, ruchem turystycznym oraz spływami
  • Torfowisko niskie – flora (storczyki), fauna (pająki)
  • Plaża jeziora Schodno – wpływ człowieka na środowisko wodne

W trakcie spaceru zbierali materiały do warsztatów z mikroskopami.  Po powrocie do szkoły wykonywali preparaty mikroskopowe i obserwowali je,  poznali też cykl życiowy różnych gatunków raków. Kolejne warsztaty dotyczyły ekologii: „Eko kreacje – pomysł na domowe odpady?”. Odbył się wykład z prezentacją – plastik, odpad, który nie pochodzi od natury. Światowy problem z nadmierną produkcją odpadów i ich wpływ na zwierzęta lądowe i wodne. Różne oblicza plastiku – które są niebezpieczne i jak to odróżnić. Zero marnowania – odpowiedzi na największy światowy problem środowiska – śmieci. Eko – znak – „twój zielony drogowskaz” – robimy świadome zakupy. „Up – cykling” – ciekawy sposób na spędzenie czasu, oszczędność zasobów i pieniędzy. Ćwiczymy up-cypling . Uczniowie, z powierzonych surowców wtórnych, wykonywali prace manualne: orgiami, decoupage i transfer.