Wyjazd do Zielonej Szkoły w Schodnie – klasa 6 b

W dniach 22-24 stycznia br. uczniowie klasy 6 b odwiedzili Zieloną Szkolę w Schodnie. W czasie pobytu zorganizowano dla nich ciekawe zajęcia ekologiczno-przyrodnicze.

W pierwszym dniu przeprowadzono warsztaty pt.: „Wilk i spółka – czyli ssaki chronione we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym”. Uczniowie poznali zwyczaje wilków, budowę tych zwierząt oraz nauczyli się jak rozpoznawać trop wilka. Następnie udali się w teren szukać tropów i śladów ssaków WPK.

Kolejne warsztaty odbyły się po zmroku, gdyż dotyczyły sów: „Sowy – bezszelestni łowcy”. W pierwszej kolejności odbył się wykład z prezentacją multimedialną, w trakcie którego uczniowie poznali legendy i zabobony dotyczące sów. Prowadzący szczegółowo omówił  gatunki sów w Polsce i na świecie oraz przystosowanie sów i ich zmysły: wzrok, słuch, budowa piór. Następnie wszyscy wyszliśmy w teren. Podczas nocnego spaceru uczniowie nauczyli się nawoływać (wabić) sowy poprzez naśladowanie ich głosów. Dodatkowo obserwowali gwiazdy oraz przy wykorzystaniu noktowizora, w ciemności, szukali żywych istot.

W kolejnym dniu odbyły się podchody leśne. Uczniowie samodzielnie wykonywali bardzo ciekawe i pouczające zadania, między innymi:  szukali kuźnię dzięcioła oraz ślady jego działalności, rozwiązywali łamigłówki, rebusy i krzyżówki. Rozpoznawali gatunki ptaków, drzew, mchów i porostów.  Po obiedzie odbyły się warsztaty pt.: „Owady i inne niesamowite stwory”. Przeprowadzono prezentację o niesamowitych zwierzętach, które występują w różnych częściach świata. Uczniowie poznali odpowiedzi na pytania: dlaczego słoń ma duże uszy, dlaczego niektóre zwierzęta mają długie nosy. Dodatkowo pod hasłem: „Ciepło, cieplej, gorąco!”,  poznali sposoby termoregulacji u zwierząt, stałocieplność u ssaków i ptaków, zmiennocieplność u bezkręgowców. Była też mowa o globalnym ociepleniu – wzroście temperatur w różnych strefach klimatycznych. Po wykładzie i prezentacji uczniowie dotykali  ciekawe stworzenia, między innymi: Olbrzymiego ślimaka afrykańskiego, straszyka nowogwinejskiego, straszyka peruwiańskiego i karaczany madagaskarskie.