Home / Wydarzenia / Biwak w Zespole Szkół w Grabowie
Biwak w Zespole Szkół w Grabowie

Uczniowie klasy V od początku maja 2017 r. zamierzali zorganizować biwak w budynku Zespołu Szkół w Grabowie Kościerskim. Pełniący funkcję wychowawcy Zdzisław Jan Brzeziński od razu zaaprobował pomysł swoich podopiecznych. Zaistniał jednak poważny problem ze znalezieniem drugiego opiekuna. Stosowne przepisy wymagają, aby nad bezpieczeństwem uczniów w takich sytuacjach czuwało co najmniej dwóch nauczycieli (uregulowania prawne nie pozwalają na pełnienie opieki przez rodziców). Wszyscy pedagodzy mieli napięte harmonogramy, dlatego dopiero 2 dni przed planowaną imprezą sytuację uratowała pani Katarzyna Brillowska. Pani Dyrektor mogła więc wyrazić zgodę na biwak, co nastąpiło w przededniu wymarzonego przez piątoklasistów pobytu z noclegiem w ulubionej szkole. Ostatecznie zgłosiło się 15 uczniów. Głównymi organizatorkami były uczennice kierujące samorządem klasowym: Monika Kurs i Sandra Górna. Zebrały pieniądze i zrobiły odpowiednie zakupy. Biwak miał miejsce z piątku na sobotę (26/27 maja 2017 r.) Dopisała piękna, słoneczna pogoda. Mając do dyspozycji doskonale wyposażoną bazę placówki, dzieci zgodnie bez chwili wytchnienia uprawiały wszelkie sporty na Orliku i dużej Sali Gimnastycznej.  Oczywiście pod czujnym okiem opiekunów. Zresztą nauczyciele też częściowo brali udział w zajęciach sportowych. W gablotach przy Sali mieliśmy okazję podziwiać bogate zbiory szkolnych trofeów sportowych. O 21.00 w Grabowie Kościerskim mieliśmy okazję wysłuchać mistrzowsko zagranej w oddali na trąbce melodii Apelu Jasnogórskiego „Maryjo Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam o Tobie i czuwam na każdy czas”. Nocleg w szkole okazał się tak bardzo atrakcyjny i ekscytujący, że niektórzy do rana nie zmrużyli oka. Radosnym pogawędkom nie było końca. Chociaż to jeszcze dzieci, na myśl nasunął się cytat Adama Mickiewicza „I długie, nocne rodaków rozmowy…”. Oprócz piątoklasistów w tym samym czasie w szkole spędzały czas wolny klasy III a i III b z wychowawczyniami Grażyną Fredą i Gabrielą Powarzyńską. Dzięki ich obecności nasz pobyt na biwaku okazał się jeszcze bardziej udany, bo obie panie pomagały nam jak mogły, również zwracając uwagę na bezpieczeństwo każdego bez wyjątku uczestnika. Bardzo opiekuńcza wobec biwakowiczów była pani Katarzyna. Biwak dla wszystkich zakończył się szczęśliwie. Tylko jeden uczeń nad ranem poczuł ból brzucha, więc o 4.30 został przekazany mamie, która zabrała go do domu. Mimo to, wspólnie spędzony czas pozostanie w naszej pamięci niezapomnianym przeżyciem.

(Notatkę zredagował i zdjęcia wykonał Zdzisław Jan Brzeziński, jeden z opiekunów)

Biwak w Zespole Szkół w Grabowie - galeria